Sitemize veri girişleri devam etmektedir.
İHRACAT ÇÖZÜMLERİ
supp-tr ye hoş geldiniz

İade, Değişim ve İptal

İade İşlemleri

Siparişinizdeki ürünleri veya ürünü iade etmek istediğinizde uyulması gerekli ana kural aldığınız ürünü teslimat tarihinden itibaren 8 iş günü içerisinde Supp-tr.com’un düzenlemiş olduğu faturanız ve iade sebebinizi içeren bir not eki ile iade etmenizdir. (Ürünün iade sebebini belirten bir notu faturanın yanına koymanız büyük önem arz etmektedir.) 

İade etmek istediğiniz ürünün faturası kurumsal ise, geri iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. İade faturası, kargo payı dahil edilmeden ( ürün birim fiyatı + KDV şeklinde ) kesilmelidir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri İADE FATURASI kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır.

Genel iade şartları aşağıdaki gibidir;

* İadeler mutlak surette orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır. 

* Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş (örnek: orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve kargo koli bandı ile bantlanmış ürünler kabul edilmez) tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. 

* İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları) ve iade sebebini içeren bir dilekçe göndermeniz gerekmektedir. 

* İade etmek istediğiniz ürün / ürünler ayıplı ise kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktadır. Bu durumda da Yurtiçi KARGO ile gönderim yapmanız gerekir. Diğer durumlarda ise kargo ücreti size aittir. 

* Ürün seçiminde uyumsuzluk problemi yaşanabilecek ürünler için, mutlaka uyum konusunda teknik destek alarak sipariş vermelisiniz. 

Bu tip ürünlerin orijinal ambalajları açıldığında iade işlemleri mümkün olmamaktadır. (Örn: hafıza kartları, bilgisayar donanım ve yazılım ürünleri)

Özel Ürünler için iade şartları

Hassas elektronik cihazlar, Telefon, Fotoğraf Makinesi, Notebook, Playstation, Printer ve Scanner iadesinde; 

* Ürün kutusundaki koruma bandı açılmamalıdır. Ekranında yer alan koruma bandı çıkarılmamış olmalıdır ve çizik, hasar vs. olmamalıdır. Ürün kutusu açılan Hassas Elektronik Cihazlar, telefon, fotoğraf makinesi, notebook, playstation, printer ve scanner telefon iadeleri servis raporuna müteakip yapılmaktadır. 

* Bütün standart aksesuarları hasarsız ve tam olarak orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.

Diğer Ürünlerin iadesinde;

Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler su arıtma cihazları ( ürünün arızalı veya ayıplı çıkması halleri dışında, açıldıktan sonra sağlık açısından tehlike arz edebilen ürünler Örn : kullanım esnasında vücut ile birebir temas gerektiren ürünler, kulak içi veya kulak üstü kulaklık vs. ) , tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünlerin iadesi mümkün değildir. 

Aşağıdaki ürünlerin iade edilebilmesi, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır. 

* Her türlü yazılım ve programlar

* Özel siparişle müşteri adına üretilen makina, hammadde, sarf malzemesi vb.

* Taşınabilir bilgisayarlar, hassas elektronik ürünler.

* Bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri ,  işlemciler vb. (toner, kartuş, şerit v.b)

* Saat ,her türlü kozmetik ürünleri, kişisel bakım, sağlık ve güzellik ürünleri

İade İşlemleri:

Gelen ürün öncelikle İade Bölümü tarafından incelenir, gerekir ise ürünün yetkili servisine ya da tedarikçi firmaya test etmeleri için gönderilir. Yukarıdaki şartlara uygun ise iade işlemi başlatılır. Bu işlemin süresi 3 ile 7 gün arasında değişmektedir. Ürünlerde Müşteri Hizmetleri bölümünün altındaki “Ürün İade”  linkine tıklayarak karşınıza çıkan ekrandaki adımları tamamlayarak gönder butonuna basarak işlemi tamamlayınız. Göndermiş olduğunuz bilgiler Müşteri Hizmetleri bölümü tarafından incelenecek ve konu hakkında size ayrıntılı bilgi verilecektir. 

İade işlemi onaylandığında size mail ve Sms ile bilgisi verilecek ve isteğinize bağlı olarak yeni bir sipariş verebilmeniz için hediye çeki yada para iadesi yapılacaktır.

-  İade onayından sonra, ürünü ve faturasını(bütün kopyaları) sipariş numarasını içeren bir yazı ile birlikte iade gönderiniz.

-  İade edilen ve değişen ürün/ürünlerde kargo ücreti siz gönderirken size, biz gönderirken bize aittir.

-  Müşterinin ürünü iade etmesi veya alışverişinden cayması halinde, iade edilen ürün bize ulaştığı andan itibaren on (10) gün içerisinde ürün bedeli iade edilir. Kredi kartına yapılan iade, bankanızın işlem hızına göre değişecek şekilde hesabınıza yansıyacaktır.

* PTT Kargo ile gönderilen paketler kontrol edilemediği için kabul edilmemektedir. Lütfen PTT kargo ile gönderi yapmayınız

ALDIĞIM ÜRÜN ARIZALI ÇIKTI NE YAPMALIYIM ?

-  Ürün ulaştıktan sonra ortaya çıkabilecek arızalar için, üretici firmanın yetkili servislerine başvurulmalıdır. Yetkili servis bilgisi almak için bizi arayabilirsiniz. Üretici firmaların yetkili servisleri değişim ve onarım işlemlerinde tek yetkilidir. 
Yetkili servislerde, sadece müşteri tarafından gönderilen ürünler kabul görmektedir. Yetkili serviste ürün incelenir, hatalı olduğu uzmanlarca tespit edilip gereken işlem yapılır.

Yetkili servis işlemleri daha hızlı ve kesin olduğundan tüketici yararınadır

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

-  Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri kargo kuryesi önünde kontrol ediniz.

Eğer üründe herhangi bir zarar varsa ürünü teslim almayınız ve geri gönderiniz. Kargo evrağı imzalanarak ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini, üründe eksik ve hasar olmadığını kabul etmiş sayıldığınızı unutmayınız. Bu durumda kargo şirketinden kaynaklanan bir hasar olduğu ispat etmek imkansız hale gelmektedir. Bu sebeple tutanak tutturup derhal iade etmeniz gerekmektedir.

-  İade için ilk önce bilgi@supp-tr.com ya da

iletisim@supp-tr.com ‘ a konu ile ilgili mail gönderiniz. Size geri dönüş yapılmadan ürün göndermeyiniz.

Para İadesi-Kredi Kartı İadesi

DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZİN DİKKATİNE !

İptal talebinde bulunmuş olduğunuz kredi kartı işlemleri bankalar birliğinin almış olduğu kararlar ve yasal prosedür gereği 2 ila 7 iş günü içersinde kart hamilinin kredi kartına iade edilmektedir. Bu süreç bankaların tüm üye işyerleri ve bireysel müşterilerine uygulamakta olduğu standart süreç olup; iade işlemleri aynı gün içersinde kredi kartına geri yansıtılmamaktadır. Firmamız ulaşan iade talepleri 24 saat içersinde gerçekleştirilmekte olup, iade sürecinin geri kalan kısmı ise banka tarafından devam etmekte ve sonuçlandırılmaktadır. İşleyiş ve iade süreci hakkında ayrıntılı bilgiyi tüm detayları ile birlikte bankaların müşteri hizmetleri servislerinden öğrenebilirsiniz.

İade talebinde bulunmuş olduğunuz işlem;

ÖRN: 10/09/2013 tarihinde 6000 TL lik 6 taksitli bir işlem gerçekleştirdiniz (1000 TL X 6 Taksit) 

Ardından 12/09/2013 tarihinde bu işlemin iadesini talep ettiniz, işlem tutarı 6000 TL 

Blokesi kaldırılıp yeniden kullanıma hazır halde kredi kartınıza 2 -7 gün içersinde geri yansıtılır. Yani limitinizden düşürülen 6000 TL yeniden aktif hale getirilir ve bu tutar kadar alış-veriş yapmanıza banka tarafından yeniden imkan tanınır. Fakat işlem taksitli işlem olduğundan işlemin aylık hesap ekstrenize yansıması ;  İşlem Tarihi Dönem İçi İşlemler Kalan Borç/Taksit Tutar (TL) 

10 Ekim 2007 Firma Ünvanı 1000 X 6 -1. Taksit 6000,00 10 Ekim 2007 Firma Ünvanı 1000 X 6 -1. Taksit - 6000,00TL şeklinde giriş - çıkışlar halinde altı ay süreli olarak gerçekleşmektedir. Yapılan işlemler taksitlendirilmiş işlem olduğundan kredi kartı hesabınıza rakam iade edildiği halde taksit miktarınız, örnekteki 6 ay olarak verilen süre boyunca her ay bir giriş(+) bir çıkış (-) işlemi olarak yansıtılmaktadır.

b- Havale İadesi

İade prosedürüne uygun adımları yerine getirerek tamamlanan iptal veya iade işleminden sonra ortalama 7-10 işgünü içersinde, ürün ile ilgili yatırmış olduğunuz tutar, havalenin geldiği ilgili banka hesabınızdan size İde edilmektedir. Her iki iade türünde de, Supp-tr tarafından düzenlenmiş faturanın mukabilinde, iade faturasının düzenlenmesi gerekmektedir.

Supp-tr

NK Proje Geliştirme, Danışmanlık Ltd. Şti.

Bilgi : iletisim@supp-tr.com

Tel : +90 216 368 45 10
Tel: 0 216 368 45 10

Bu Web Sitesi ve tüm sayfaları Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir ve içeriğine ilişkin her türlü görüntü, yazı içeren bilgi, belge ve her türlü fikri ve sınai haklar ile tüm telif hakları ve diğer fikri ve sinai mülkiyet hakları NK Proje Geliştirme ve Danışmanlık Ltd. Şti’ye aittir. Bu Web Sitesinin yapısı ve içeriği, sitede kullanılan her türlü görsel malzeme Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.